Zapraszamy do lektury publikacji „Językowe, prawne i dydaktyczne aspekty porozumiewania się z pacjentem”, która ukazała się nakładem wydawnictw Polskiej Akademii Nauk w czerwcu br. Prace zebrane w tym tomie powstawały w latach 2015–2019 w trakcie czteroletniej kadencji Zespołu Języka Medycznego RJP. Autorami tekstów są członkowie ZJM (śp. prof. Jan Doroszewski, dr Antonina Doroszewska, dr Marta Chojnacka-Kuraś, prof. Zbigniew Czernicki, prof. Jan Tatoń, prof. Tadeusz Parnowski), a także współpracownicy i gościnni prelegenci uczestniczący w posiedzeniach Zespołu oraz w konferencjach „Komunikacja w medycynie”, współorganizowanych przez Zespół od 2016 roku.
Prace składające się na monografię podzielone są na trzy kategorie tematyczne: 1) Komunikacja w medycynie z perspektywy językowej, 2) Komunikacja a kwestie prawne w medycynie i 3) Komunikacja z pacjentem w praktyce i dydaktyce medycznej. W pierwszej z nich prof. Jan Doroszewski opisuje różne odmiany języka medycyny i języka medycznego, dr Marta Chojnacka-Kuraś analizuje problemy terminologiczne związane z nazwą komunikacja medyczna, a prof. Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak i dr Magdalena Zabielska poddają krytycznej analizie zbiór dydaktycznych materiałów instruktażowych wykorzystywanych do nauki komunikacji z pacjentem w chorobie nowotworowej. W drugiej kategorii tematycznej znajduje się praca prof. Zbigniewa Czernickiego „Komunikacja medyczna a zgoda pacjenta poinformowanego” oraz prof. Marii Boratyńskiej „Praktyczne problemy informacyjne uzyskiwania świadomej zgody pacjenta”. | ![]() |
Na trzecią część monografii składają się zaś artykuły prof. Piotra Zaborowskiego „Komunikacja... i co dalej?” dot. perspektyw badawczych omawianej subdyscypliny naukowej, dr Antoniny Doroszewskiej, lek. Agnieszki Oronowicz-Jaśkowiak i mgr. Wojciecha Oronowicza-Jaśkowiaka „Postawy studentów wobec idei i programu nauczania umiejętności komunikacyjnych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prof. Jana Tatonia „Profesjonalna edukacja terapeutyczna przewlekle chorych w personalistycznej opiece medycznej: postulat zawodowej specjalizacji” oraz prof. Tadeusza Parnowskiego „Zdrowie psychiczne – granice niewiadomego”.
Zachęcamy do lektury opracowania: https://publikacje.pan.pl/dlibra/journal/136632.