Cykl prelekcji Zespołu Języka Polskiego poza Granicami Kraju stanowi kontynuację spotkań z roku 2021, jednak tym razem dyskusja będzie poświęcona przede wszystkim zjawisku wielojęzyczności. Ze względu na duże zainteresowanie będziemy kontynuować spotkania w formie zdalnej, które dają okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy między specjalistami różnych dziedzin, zajmujących się badaniami nad wielojęzycznością postrzeganą jako wyzwanie we współczesnym wielokulturowym świecie.
Spotkania będą dotykać aktualnych zagadnień związanych ze zmianami zachodzącymi w polskim społeczeństwie w związku z narastającymi procesami migracyjnymi. Podczas czterech spotkań zaproszeni prelegenci z Polski i zagranicy omówią różne aspekty wielojęzyczności i metodologiczne podstawy prowadzonych przez siebie badań oraz praktyczne działania w zakresie wspierania wielojęzyczności w Polsce i na świecie. Głosy eksperckie stanowić będą merytoryczne uzupełnienie i komentarz do wygłoszonych prelekcji. Dodatkowo będą stanowić impuls do rozpoczęcia dyskusji wśród uczestników spotkania.
I seminarium „Między rumuńskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim – biografia językowa”
II seminarium „Wielojęzyczność i preferencje językowe Polonii mieszkającej w Egipcie”
III seminarium „W jakim stopniu powrót do zapomnianego języka dzieciństwa zmienia twórczość i życie osoby wielojęzycznej?”
IV seminarium „Wielojęzyczność polskich twórców literatury od średniowiecza do dziś (na wybranych przykładach)”