Radę spytano o to, która z konstrukcji składniowych czasownika nanosić jest poprawna: nanosić poprawki do tekstu, nanosić poprawki na tekst czy nanosić poprawki w tekście.
Odpowiedziała sekretarz:
[…] czasownik nanosić [w tym] znaczeniu ma następujące wymagania składniowe – nanosić coś na coś oraz nanosić coś do czegoś (te formy podaje „Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN” pod red. A. Markowskiego, s. 485). Poprawnymi formami zatem są: Poprawki zostały naniesione na tekst ustawy, jak i Poprawki zostały naniesione do tekstu ustawy, przy czym druga z nich wydaje się częstsza. Zdanie Poprawki zostały naniesione w tekście ustawy jest niepoprawne.
W dyskusji nad tą opinią na XV posiedzeniu plenarnym prof. J. Podracki wyraził przekonanie, że sformułowanie poprawki zostały naniesione w tekście ustawy, zawarte w przytoczonej opinii, jest, zwłaszcza przy zmianie szyku zdania, poprawne, a nie – jak napisała sekretarz Rady – błędne. Uznał jednak za słuszne, że sekretarz, powołująca się na „Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN” pod red. A. Markowskiego, jako poprawne konstrukcje składniowe wymieniła tylko te, które tak zostały zaklasyfikowane przez ten słownik.
2002 r.