Kierownik USC w Nieporęcie zwróciła się do Rady z prośbą o opinię na temat formy Aleks jako imienia żeńskiego. Odpowiedzi udzielił prof. Mariusz Rutkowski:
W odpowiedzi na pismo [...] dotyczące wniosku o zmianę imienia małoletniej córki na imię „Aleks”, Rada Języka Polskiego wskazuje, że nie jest organem rozstrzygającym, czy dana forma językowa może być nadana jako imię. Decyzja taka, w myśl przepisów ustawowych, pozostaje w kompetencjach urzędu stanu cywilnego. RJP może jedynie wydawać opinie językoznawcze na temat używania języka, w tym dotyczące imion.
Forma „Aleks” w funkcji imienia żeńskiego wykracza poza tradycyjny system imienniczy języka polskiego, ma bowiem zakończenie spółgłoskowe. Trzeba jednakże mieć na względzie fakt, że zwyczaje imiennicze w Polsce dynamicznie się zmieniają, także pod wpływem wzorców z innych języków. Do takich należy zapewne również możliwość nadania imienia „Aleks” nosicielce płci żeńskiej.
Należy też zauważyć, że w bazie PESEL notowanych jest 21 wystąpień tego imienia („Aleks”) jako pierwszego imienia kobiecego.
maj 2022 roku