Kierownik USC w Warszawie zwróciła się do Rady z pytaniem, czy forma Primia funkcjonuje jako imię. Odpowiedzi w imieniu RJP udzielił prof. Mariusz Rutkowski:
W związku z pytaniem skierowanym do Rady Języka Polskiego, związanym z wnioskiem o zmianę imienia na imię Primia, Rada informuje, że imieniem z punktu widzenia systemu językowego jest określona forma językowa nadana na mocy aktu administracyjnego lub innego aktu o charakterze performatywnym (tj. sprawczym), jak np. religijny akt chrztu, z intencją funkcjonowania w komunikacji językowej jako indywidualne określenie człowieka; zwykle jest nadawane dziecku z woli rodziców lub opiekunów. W związku z takim ujęciem każda forma językowa zaakceptowana w funkcji imienia może stać się imieniem, niezależnie od tego, czy forma taka istniała wcześniej w tej funkcji, czy też nie. Podnoszone zagadnienie wiąże się z kwestią otwartości systemu imiennego, dopuszczającego nowe struktury językowe. Teoretycznie więc z chwilą akceptacji wniosku, tj, urzędowego nadania imienia Primia, forma ta stanie się imieniem. Nie zmienia tego fakt, że w obecnych zasobach imienniczych oraz bazach danych PESEL (stan na 31.01.2023 r.) forma ta nie występuje jako imię.
Potencjalnie forma Primia może funkcjonować jako imię żeńskie ze względu na budowę językową (żeńska końcówka w mianowniku).
lipiec 2023 roku