Kierownik USC w Gdańsku zwrócił się do Rady z prośbą o opinię na temat formy Irbis jako imienia żeńskiego. Odpowiedzi w imieniu RJP udzielił prof. Mariusz Rutkowski:
W odpowiedzi na pytanie o językowe właściwości imienia Irbis oraz to, czy może być ono zastosowane do osoby płci żeńskiej Rada Języka Polskiego informuje, że imiona o podobnej budowie i zakończeniu funkcjonują w systemie imienniczym jako imiona żeńskie: „Iris”, „Paris”, „Tomris” czy „Damaris”. Forma Irbis w tej funkcji również może być zastosowana. Zakończenie spółgłoskowe w mianowniku, chociaż jest charakterystyczne przede wszystkim dla imion męskich, nie może być uznane za cechę językową wykluczającą daną formę z klasy imion żeńskich.
Warto na koniec zaznaczyć, że obecnie w systemach imienniczych różnych języków upowszechniają się formy dwurodzajowe, inaczej: neutralne pod względem kategorii rodzaju, które mogą być nadawane nosicielom obu płci, i zjawisko to – jako motywowane zmianami kulturowo-społecznymi – dociera również do Polski. Potencjalnie taki charakter może mieć również imię Irbis.
sierpień 2023 roku