Oto list od innego korespondenta: „Zwracam się do Państwa z zapytaniem, co sądzą Państwo o nazwie powiatu z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu, która brzmi „powiat kędzierzyńsko-kozielski”. Jest ona oczywiście niezgodna z regułą poprawnościową, która powiada, że przymiotnikiem od nazwy „Kędzierzyn-Koźle” jest wyraz „kędzierzyński”. Tymczasem nazwa „powiat kędzierzyńsko-kozielski” znalazła się w ustawie powołującej do istnienia powiaty w 1998 r. (co ciekawe, w przypadku Bielska-Białej zastosowano poprawną nazwę „powiat bielski”). Chciałbym również zapytać, czy możliwa byłaby jednak obrona istniejącej, niepoprawnej wersji, ze względu na następujące argumenty:
- utworzony w 1975 r. z połączenia 4 miast (Koźla, Kędzierzyna, Kłodnicy i Sławięcic) Kędzierzyn-Koźle mimo planów sprzed lat zakładających rozwój miasta i jego przestrzenne zintegrowanie nadal jest niespójnym zlepkiem dzielnic − dawnych samodzielnych miast;
- badania socjologiczne potwierdzają brak jednolitej miejskiej tożsamości, mieszkańcy często nadal mówią: „mieszkam w Koźlu (Kędzierzynie, Kłodnicy)”, a nie w „Kędzierzynie-Koźlu”. W pewnych okresach pojawiały się nawet tendencje separatystyczne, zmierzające do ponownego oddzielenia Koźla od Kędzierzyna;
- Kędzierzyn obecnie liczy ponad 40 tys. mieszkańców, Koźle około 12 tys. W tym kontekście przymiotnik „kędzierzyński” nie razi. Jednak inne fakty: data przyznania praw miejskich (Koźle 1281 r., Kędzierzyn 1951 r.!), znaczenie historyczne (Koźle − wzmiankowane w kronice Długosza, siedziba księstwa, Kędzierzyn − do XX w. wieś, nawet nazwa geograficzna regionu brzmi „Ziemia Kozielska”, a nie „Kędzierzyńska”) przemawiają za podkreśleniem roli Koźla.
List ten piszę w imieniu własnym, jednakże planuję napisać na ten temat artykuł do „Gazety Lokalnej” (podtytuł: Tygodnik Kędzierzyńsko-Kozielski). Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź”.
Odpowiedziała na niego prof. A. Cieślikowa:
Niejednakowo tworzy się przymiotniki od zestawionych (połączonych łącznikiem) nazw miejscowych. Słownik ortograficzny podaje kędzierzyński od nazwy miejscowej: Kędzierzyn-Koźle, ale golubsko-dobrzyński od nazwy miejscowości Golub-Dobrzyń. Utworzenie przymiotnika kędzierzyńsko-kozielski jest zgodne z przytoczonymi przez Pana argumentami. Kędzierzyn ma wprawdzie więcej mieszkańców, ale Koźle piękną i dawną historię. Mieszkańcy Koźla z pewnością byliby niezadowoleni z pominięcia przymiotnika kozielski w nazwie powiatu.
Przymiotnik bielski może pochodzić zarówno od nazwy Bielsko, jak i Biała, dlatego nie budzi wątpliwości użycie jednego przymiotnika w nazwie powiatu.
Obecnie Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych przygotowuje nowy wykaz standaryzowanych urzędowych nazw, a w dalszym toku także standaryzowane przymiotniki od tych miejscowości. Niektóre z nich z pewnością będą się różnić od dotychczas podanych w słownikach ortograficznych.
2005 r.