Na LV posiedzeniu plenarnym Rada Języka Polskiego przyjęła bez głosów sprzeciwu wszystkie opinie wydane przez jej członków w jej imieniu w dniach od 15 XI 2019 r. do 15 X br. (w tym opinię o słowie Murzyn). Od tego momentu mają one status opinii Rady Języka Polskiego.
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN wraz z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, fundacją Hej, Koniku! i firmą Janssen zachęca do takiego posługiwania się językiem, by nie stygmatyzować i nie ranić osób z zaburzeniami psychicznymi. Służy temu kampania społeczna „Wrażliwi na słowa – wrażliwi na ludzi”. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami przygotowanymi na jej potrzeby. | ![]() |
Zalecenia dotyczące języka niedyskryminującego osób z zaburzeniami psychicznymi
Zachęcamy do lektury tekstu red. Marty Jakubiak „Nie karm hejtera” („Gazeta Lekarska”, nr 09/2020). Z psychologicznego i socjologicznego punktu widzenia Autorka charakteryzuje w nim strategię komunikacyjną oraz językowe mechanizmy retoryki nienawiści, ilustrując swoje tezy przykładami i obserwacjami m.in. z życia publicznego w dobie pandemii koronawirusa. W artykule na temat agresji językowej głos zabierają członkinie Rady Języka Polskiego – dr hab. Barbara Sobczak i dr Antonina Doroszewska. Tekst przybliża rownież założenia kampanii edukacyjno-społecznej RJP „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat”.
![]() |
Zapraszamy do obserwowania profilu kampanii „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat” na Facebooku. Publikujemy tam m.in. literaturę, którą warto przeczytać, by poszerzyć swoją wiedzę na temat komunikacji etycznej, agresji językowej i odpowiedzialności za słowo. Będziemy informować również o inicjatywach podejmowanych w ramach kampanii oraz innych bieżących wydarzeniach.
Fot. CK ZAMEK, debata „Język a wykluczenie” 20 lutego 2020 r. |
Zapraszamy do lektury publikacji „Językowe, prawne i dydaktyczne aspekty porozumiewania się z pacjentem”, która ukazała się nakładem wydawnictw Polskiej Akademii Nauk w czerwcu br. Prace zebrane w tym tomie powstawały w latach 2015–2019 w trakcie czteroletniej kadencji Zespołu Języka Medycznego RJP. Autorami tekstów są członkowie ZJM (śp. prof. Jan Doroszewski, dr Antonina Doroszewska, dr Marta Chojnacka-Kuraś, prof. Zbigniew Czernicki, prof. Jan Tatoń, prof. Tadeusz Parnowski), a także współpracownicy i gościnni prelegenci uczestniczący w posiedzeniach Zespołu oraz w konferencjach „Komunikacja w medycynie”, współorganizowanych przez Zespół od 2016 roku.
Prace składające się na monografię podzielone są na trzy kategorie tematyczne: 1) Komunikacja w medycynie z perspektywy językowej, 2) Komunikacja a kwestie prawne w medycynie i 3) Komunikacja z pacjentem w praktyce i dydaktyce medycznej. W pierwszej z nich prof. Jan Doroszewski opisuje różne odmiany języka medycyny i języka medycznego, dr Marta Chojnacka-Kuraś analizuje problemy terminologiczne związane z nazwą komunikacja medyczna, a prof. Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak i dr Magdalena Zabielska poddają krytycznej analizie zbiór dydaktycznych materiałów instruktażowych wykorzystywanych do nauki komunikacji z pacjentem w chorobie nowotworowej. W drugiej kategorii tematycznej znajduje się praca prof. Zbigniewa Czernickiego „Komunikacja medyczna a zgoda pacjenta poinformowanego” oraz prof. Marii Boratyńskiej „Praktyczne problemy informacyjne uzyskiwania świadomej zgody pacjenta”. | ![]() |
Na trzecią część monografii składają się zaś artykuły prof. Piotra Zaborowskiego „Komunikacja... i co dalej?” dot. perspektyw badawczych omawianej subdyscypliny naukowej, dr Antoniny Doroszewskiej, lek. Agnieszki Oronowicz-Jaśkowiak i mgr. Wojciecha Oronowicza-Jaśkowiaka „Postawy studentów wobec idei i programu nauczania umiejętności komunikacyjnych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prof. Jana Tatonia „Profesjonalna edukacja terapeutyczna przewlekle chorych w personalistycznej opiece medycznej: postulat zawodowej specjalizacji” oraz prof. Tadeusza Parnowskiego „Zdrowie psychiczne – granice niewiadomego”.
Template for J! 3.5 by Mateusz P